Ömer Seyfettin


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Cmt, 16 Eki 2021 ]
Toplam 12 ziyaret
10 benzersiz ziyaretçi

omerseyfettin » Ömer Seyfettin, Günümüz Türkçesi ve Hikâyeciliğimiz

      Ömer Seyfettin, Ali Canip ve Nermi Bey 


      Ömer Seyfettin, modern Türk hikâyeciliğinin başlatıcısı ve edebiyatımızın yüz akıdır. Anadilimiz Türkçenin de bugünkü noktaya gelmesinin ateşleyicisidir. Devrinde büyük yankılara neden olan "Yeni Lisan" makalesi, günümüz Türkçesinin gürül gürül kaynayan ilk kaynağıdır.
      Ömer Seyfettin'in "Yeni Lisan" isimli ilk başyazısı Genç Kalemler'de 11 Nisan 1911'de imzasız olarak yayımlandı. Bu makale, dilde Türkçeleşmenin ilk manifestosudur. Ömer Seyfettin ve arkadaşları, edebî dil olarak geliştirilecek Türkçemizin hangi noktalarda iyileştirilmesi gerektiği üzerinde durmuşlar, sıralı ilkelerde birlikte adım atmayı kararlaştırmışlardır.

      Bu ilkeleri;
      1. Arapça ve Farsça gramer kurallarının ve bu kurallara göre yapılan tamlamaların -istisnalar hariç- kullanılmaması..
      2. Bu dillerden Türkçeye girmiş olan kelimelerin o dillerdeki kullanımına göre değil, Türkçedeki kullanışlarına göre değerlendirilmesi.
      3. Bu dillerden girmiş olan kelimeler Türkçede kullanıldıkları gibi yazılmalıdır.
      4. Diğer Türk lehçelerinden kelime alınmamalı.
      5. Bütün Arapça ve Farsça kelimelerin atılmasına gerek yoktur. Bu yüzden ilmî terimlerin kullanılmasına devam edilecek..
      6. Konuşmada İstanbul Türkçesi esas alınacak.

      şeklinde özetleyebiliriz.

      "İstanbul Türkçesi"ni esas almak... İşte bu ilke, modern Türkçemizin yolunu açmıştır. Erken ölen edebiyatçılarımızın arasında yer alan Ömer Seyfettin, bu özelliğiyle unutulmaması gereken ve aslında yediden yetmişe bütün kuşaklarca okunur oluşuyla da, Türk Edebiyatı'nın büyük öncülerinden olmuştur.
      Ömer Seyfettin hikâyelerinde, hepimizin hayatından izler taşıyan, bizi şu ya da bu nedenle sarsacak olan bir taraf var. Onun hikâyelerinde sanki Dede Korkut yeniden doğmuş ve aramızda dolaşıyor gibidir. Bu hikâyelerde millî kimliğimizle ilgili ipuçları, hiçbir devirde ölmeyecek olan karakter özellikleri vardır. "Ant"taki Mıstık'ı, "Forsa"daki Kara Memiş'i, "Pembe İncili Kaftan"daki Muhsin Çelebi'yi unutmak mümkün müdür?
      Ömer Seyfettin'in açtığı yolda ilerleyişine devam eden günümüz hikâyeciliğinin çağdaşlaşması, giderek bütün diğer edebiyatlardan da ileride olması, "Yeni Lisan" hareketinin bize sunduğu en büyük hediyelerdendir.
      Ömer Seyfettin, Türkçenin ve Türklüğün en büyük öncüsüdür.
      Bu ölümsüz hikâyecimize ölümü (6 Mart 1920) yakıştıramıyoruz.

      Oyhan Hasan BILDIRKİ    


Yorumlar (2)
Hi there, Do you use the computer for a long time working in your office or at home? If yes, then you must have often suffered from back pain and other health issues. Poor seat up while using the computer can reduce the circulation of blood to your muscles, bones, tendons, and ligaments, sometimes leading to stiffness and pain. If something is not done to correct the posture, it could lead to a severe adverse health situation. However, you can keep yourself safe by using quality posture corrector. See available posture correctors here: Shoulderposture.com . You can correct the humpback and improve the correct posture. Quality posture corrector helps you relieve the pain in the shoulder and back. You need posture corrector if you use the computer for at least 3 to 4 hours a day. If not in no time, you will start to feel stiff neck or back pain. Follow this link: Shoulderposture.com and check out qualities Brace Support Belt, Adjustable Back Posture Corrector, Clavicle, Spine, Back Shoulder, and Lumbar Posture Correction that you can use regularly. You can use them at home, office, gym, yoga room, and outdoor. The equipment are sold at surprising prices. Stay Safe. Best regards, ShoulderPosture Team
Jessika Horgan tarafından | Per, 27 Şub 2020 13:46:41 tarihinde yazıldı.
bence çok süper bir site
ramazan Şerment tarafından | Sal, 19 May 2015 01:22:18 tarihinde yazıldı.

Editör Bilgileri

Oyhan Hasan Bıldırki

Emekli


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

ikinci-jeanpaul
freebsd
apiterapi
azdavay-bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi